חרדות ודיכאון

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים? חייגו: 054-4555937

טיפול בדיכאון
הדיכאון הינו מסממני המאות האחרונות . הדיכאון הינו תופעה ההולכת וגוברת בממדיה ויחד איתה הולכות ונבנות שיטות טיפול שונות. הדיכאון יכול להגיע בצורתו הקלה כיאוש קל, מצב רוח ירוד, שינוי בדפוסי שינה/אכילה , עייפות , והרגשת של חוסר ענין , חוסר שקט, וחוסר ריכוז. שלב עמוק יותר של דיכאון היא הרגשת חוסר התיקווה, העדר מוחלט של יכולת להנות, פסימיות ושקיעה לתוך חוסר מעש כאשר במצב הקיצוני עולות מחשבות של אובדן. בין כל אלו ניתן למצוא גם את הדיכאון של לאחר לידה, או דיכאון שהוא חלק מהפרעה נפשית (מניה-דיפרסיה)

הפסיכותרפיה העוסקת בטיפול בדיכאון מורכבת מאין ספור שיטות טיפול החל מטיפול קוגנטיבי קצר מועד המטפל בסימפטומים עצמם ומתמקד בשינוי דפוסי החשיבה תוך התמקדות בהקלה על הסימפטומים. כאשר נזקקים לטיפול מעמיק וחודרני יותר ניתן להעזר בטיפול דינמי הבוחן את הסימפטומים ומסייע בשיקום ובהתמודדות עם פוסט טראומה. לעיתים יש צורך לשלב טיפול תרופתי היעיל יותר במקרים בהם הטיפול הפסיכולוגי אינו נותן מענה מספיק טוב ומהיר לבעיה. שילוב בין פסיכותרפיה לטיפול תרופתי עשוי להביא את המטופל לתוצאות מהירות וטובות יותר. לעיתים יש צורך לערב גם את המשפחה בטיפול הפסיכותרפי בדיכאון שכן לא פעם נאלצת המשפחה להתמודד עם הקשיים שמעמיד המטופל בפניהם ויש להדרכת המשפחה תפקיד נרחב בשיקום ובטיפול.

לעיתים המטופל המזהה את סממני הדיכאון אינו פונה מיידית לטיפול שכן הדיכאון עצמו מונע ממנו להאמין ביכולת ובהצלחת הטיפול, זאת בנוסף לסטיגמה הטוענת כי הצורך בטיפול מעיד על חולשת אופי.

הדיבור והשיחה עם גורם מקצועי שאיננו מעורב הוא מיסודות הטיפול הפסיכותרפי שכן הוצאה לאור של הבעיות אל גורם חיצוני ומקצועי מקלה את המצוקה הנפשית והינה שלב בדרך לפיתרון לכן רצוי לפנות ליעוץ ולעזרה מקצועיים אשר יתנו כלים נכונים להתמודדות ויצירת שינוי.

אודותיי

תואר שני (M.A) מאוניברסיטת בר אילן
הסמכה לפסיכותרפיה בתאוריית הגשטלט – אוניברסיטת תל אביב הסמכה לטיפול זוגי ומשפחתי – אוניברסיטת תל אביב בשיתוף מכון שינוי הסמכה בטיפול בטרואומות, חרדות ודיכאון – אוניברסיטת תל אביב בשיתוף מכון שינוי

Copyright רות אלישר © 2013. All rights reserved.