הורות

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים? חייגו: 054-4555937

הרגע הקסום והבלתי נשכח הזה שהופכים מזוג לזוג +תינוק/ת משפיע רבות על הזוגיות. כך הופכים למעשה מזוג למשפחה, וזה בהחלט משפיע על הזוג, הזוגיות ביניהם והיחס לתוצר החדש של הזוגיות.

במרוצת המאה העשרים ניתנה למושג "משפחה" משמעות רחבה יותר בחברה המערבית, לפיה יחידה משפחתית היא קבוצה חברתית של שני אנשים או יותר המזהים את עצמם כקשורים זה לזה. לרוב על ידי קשר דם, נישואין או אימוץ וחיים ביחד ביחסי קרבה ואף תלות הדדית.

התפיסה המסורתית של משפחה כללה טיפוס אידאלי של משפחה הכולל זוג נשוי עם ילדים. אך קמה התנגדות לתפיסה זו, משום שמשתמע ממה שכולם חייבים לאמץ מידה אחת של התנהגות מוסרית. ככל שגדל מספר האנשים המקיימים קשרי משפחה בלתי מסורתיים, הולכת וגוברת גם הקריאה להגדיר שארות על פי משפחות מתוך קרבה. כלומר, אנשים הרוצים להגדיר עצמם כמשפחה, משום שהם חשים שייכות זה לזה, בין אם יש ביניהם קשרי נישואין או קשרי דם ובין אם לא.

המשפחה הקדומה כללה בד"כ זוג הורים, 2 וחצי ילדים ועוד כלב/חתול להשלמת התמונה המושלמת, אך בשנים האחרונות התפתחה המשפחה לכיוונים שונים ויש גם משפחות אחרות, כגון:

משפחה חד- הורית: לפי חוק משפחות חד הוריות מ 17/3/1992 הגדרת הורה יחיד הינה: " תושב ישראל שאינו נשוי ואין אדם הידוע בציבור כבן זוגו, אשר בהחזקתו ילד הנמצא עמו ואשר טרם מלאו לילד 18 שנים".

במהלך ההורות נתקלים במגוון רחב של בעיות:

- בעיות משמעת ואי הקשבה של הילדים להורים- כיצד מקשיבים לילדים וגורמים להם להקשיב להורים.

- חוסר תקשורת.

- חוסר בילוי משפחתי משותף

ועוד…

הורות יכולה להיות הורות לחוצה ומתוחה, מלאת כעסים ומתחים אך מצד שני- יכולה להיות פתוחה, כנה ומלאת אהבה. הבחירה היא בידיכם.

אודותיי

תואר שני (M.A) מאוניברסיטת בר אילן
הסמכה לפסיכותרפיה בתאוריית הגשטלט – אוניברסיטת תל אביב הסמכה לטיפול זוגי ומשפחתי – אוניברסיטת תל אביב בשיתוף מכון שינוי הסמכה בטיפול בטרואומות, חרדות ודיכאון – אוניברסיטת תל אביב בשיתוף מכון שינוי

Copyright רות אלישר © 2013. All rights reserved.