משפחה חד הורית

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים? חייגו: 054-4555937

משפחה נחשבת לחד הורית באחד מהמקרים הבאים: אלמנים אלמנות, גרושים גרושות, עגונות ומעוכבות גט ואמהות לא נשואות. הפיכה למשפחה חד הורית יכולה להיות מתוך בחירה אם עקב גיל או מצב סוציו אקונומי גבוה המאפשר גידול ילד לבד או לאחר אכזבות ממערכות יחסים מרובות. האפשרות השנייה למעבר למשפחה חד הורית איננה תלויה בהחלטה אישית אלא בנסיבות החיים. ההחלטה להפוך למשפחה חד הורית מעורבת עם דילמות קשות החל מהספק אם תהייה תמיכה מהמשפחה הגרעינית דרך ההליך להפוך להורה הדורש לעתים טיפולים ארוכים ומתישים ודרך הצורך לוותר על קריירה ולהתכונן לירידה בהכנסה הפנויה ועד לחששות מנטילת אחריות בלעדית ללא שיתוף ולהעדר דמות האב/אם מחיי הילד. בנוסף לכל אלו חייב החד הורי להתמודד עם החברה הסובבת, שאלות וסקרנות של הילד עצמו לגבי החלק החסר במשפחה וכן להתמודד עם ההחלטה בנוגע למעורבות (אם בכלל) של הצד השני בגידול, בביקורים ובהחלטות חשובות.

ההפיכה למשפחה חד הורית עקב נסיבות החיים גם היא נושאת בחובה קשיים לא מעטים. התמודדות עם הסביבה, עם הילדים ואופן תגובתם לאירועים, עם הקשיים של נשיאת הנטל בבלעדיות ולפעמים גם התמודדות בסכסוכים עם המשפחה המורחבת.

כל ההתמודדויות הללו אינן פשוטות ואין להן רק תשובה אחת. כדי למזער את הנזקים האפשריים לילד עקב החלטות לא שקולות היטב, רצוי ואף צריך להיעזר בגורם מקצועי. הייעוץ המקצועי הינו רצוי עוד בטרם נפלה ההחלטה כדי לשקול את כל הגורמים ולתכנן דרך התמודדות איתם. לאחר נפילת ההחלטה יש לקבל תמיכה, עזרה נפשית ועידוד שילוו את המהלך באופן המוצלח והבריא ביותר.

הדיבור והשיחה עם גורם מקצועי שאיננו מעורב הוא מיסודות הטיפול והייעוץ שכן הוצאה לאור של הבעיות אל גורם חיצוני ומקצועי מקלה את המצוקה הנפשית והינה שלב בדרך לפיתרון

לכן רצוי לפנות לייעוץ ולעזרה מקצועיים אשר יתנו כלים נכונים להתמודדות ויצירת שינוי.

אודותיי

תואר שני (M.A) מאוניברסיטת בר אילן
הסמכה לפסיכותרפיה בתאוריית הגשטלט – אוניברסיטת תל אביב הסמכה לטיפול זוגי ומשפחתי – אוניברסיטת תל אביב בשיתוף מכון שינוי הסמכה בטיפול בטרואומות, חרדות ודיכאון – אוניברסיטת תל אביב בשיתוף מכון שינוי

Copyright רות אלישר © 2013. All rights reserved.